Impresii după ceremonia de acordare a titlului de Doctor Honoris Causa domnului profesor Koen LENAERTS

22 November 2017

Astfel cum v-am promis în știrea publicată în data de 2 noiembrie 2017, revenim cu mai multe informaţii și fotografii de la ceremonia de decernare a titlului de Doctor Honoris Causa domnului profesor Koen Lenaerts, președintele în exercițiu al Curții de Justiție a Uniunii Europene. În fața unui amfiteatru neîncăpător, în care s-au aflat distinși reprezentanți ai Curții de Justiție a Uniunii Europene, ai Curții Constitutionale a României, ai Ministerului Justiţiei și ai Înaltei Curți de Casație și Justiție, prezidiul compus din rectorul Universităţii “Nicolae Titulescu” (domnul profesor Gabriel Boroi), președintele Curții Constituționale a României (domnul profesor Valer Dorneanu), ministrul justiţiei (domnul profesor Tudorel Toader), fostul judecător al României la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (domnul profesor Corneliu Bîrsan) și fostul președinte al Înaltei Curți de Casație și Justiție (domnul profesor Nicolae Popa), a acordat titlul de Doctor Honoris Causa domnului profesor Lenaerts. După ce domnul profesor Corneliu Bîrsan a rostit laudatio, domnul profesor Lenaerts a adresat audienței un discurs convingător, cu exemple recente din jurisprudența Curții de Justiție a Uniunii Europene. A fost o reală plăcere să audiem prelegerea domnului profesor Lenaerts. Universitatea noastră este mândră de a-l avea pe domnul profesor Lenaerts drept ambasador în lumea întreagă. Pentru a descoperi o parte din atmosfera ceremoniei, vă rugăm să vizualizați fotografiile care însoțesc prezentul text.