Alegerea domnului profesor Corneliu Birsan ca membru corespondent al Academiei Romane

26 October 2017

La început de nou an universitar, revenim cu vești bune, la cel mai ȋnalt nivel. Suntem onorați să vă aducem la cunoștință că unul dintre colegii noștri, reputatul prof. univ. dr. Corneliu BÎRSAN, a fost ales membru corespondent al Academiei Române, Secția de științe economice, juridice și sociologie. Astfel, la data de 30 iunie 2017, membrii Academiei Române s-au reunit ȋn Adunare generală pentru alegerea de noi membri. Această alegere reprezintă o recunoaștere importantă a activității profesionale a distinsului nostru coleg, fost judecător la Curtea Europeană a Drepturilor Omului pentru o perioadă de 14 ani. Domnul profesor Corneliu BÎRSAN este, în prezent, cadru didactic titular al Universității „Nicolae Titulescu” la disciplina „Drept civil” (Drepturi reale și obligații – pentru mai multe detalii, a se vedea http://www.univnt.ro/ro/corp_profesoral/facultatea_de_drept/birsan_corneliu.html). Sincerele noastre felicitări și cele mai frumoase gânduri se îndreaptă cu prețuire către domnul Academician!