THE EUROPEAN INVESTIGATION ORDER IN CRIMINAL MATTERS - GROUNDS FOR NON-RECOGNITION OR NON-EXECUTION

descarca fisier

Creative Commons License

1. Autori:
      • Daniela DEDIU, email: dannyelle_dediu@yahoo.com, Afiliation: Legal Research Institute “Acad. Andrei Rădulescu” of the Romanian Academy

2. Keywords: European investigation order, principle of mutual recognition, judicial cooperation in criminal matters, mutual legal assistance

3. Abstract:
    The European Investigation Order (EIO) is the newest mechanism for judicial cooperation in criminal matters. This instrument was laid out in the Directive 2014/41/EU of the European Parliament and of the Council of 3 April 2014 and was transposed into the Romanian legislation through the most recent changes of the Law nr. 302/2004 concerning international judicial cooperation in criminal matters. The main goal was the introduction of a single instrument for the gathering of evidence between EU Member States in cases with a cross-border dimension. Also, the European Investigation Order is the most recent application of the principle of mutual recognition of judgments and judicial decisions, which is, since the Tampere European Council the cornerstone of judicial cooperation in criminal matters within the Union. Starting with an analysis of the principle of mutual recognition, this paper presents the grounds for non-recognition or non-execution provided both by the Directive regarding the European Investigation Order and Romanian national legislation. Non-recognition and non-execution grounds of a European Investigation Order are either the classic reasons for the cooperation instruments (ne bis in idem principle), but are also noticed through elements of novelty as the ones based on respecting the fundamental rights, aspect that represents an important step in the cooperation matter and shows the ECJ jurisprudence tendency.

descarca fisier

Creative Commons License

NOUTATI

1. 2019

Dear Authors, Dear Members of the

2. Notificare cu privire la protectia datelor personale

NOTIFICARE CU PRIVIRE LA PROTECȚIA DATELOR

3. Revista Romana de Dreptul Proprietatii Intelectuale

Revista Română

4. Herman Van Rompuy, fostul Presedinte al Consiliului European, este ales noul Presedinte al CIFE

Suntem bucurosi sa va aducem la

5. Deschiderea unui nou an judiciar la Curtea Europeana a Drepturilor Omului - invitat de onoare profesorul Koen Lenaerts

La data de 26 ianuarie 2018, Curtea Europeana a Drepturilor

6. Impresii după ceremonia de acordare a titlului de Doctor Honoris Causa domnului profesor Koen LENAERTS

Astfel cum v-am promis în știrea publicată

7. Acordare distinctie Doctor Honoris Causa

Universitatea “Nicolae Titulescu” este

8. Alegerea domnului profesor Corneliu Birsan ca membru corespondent al Academiei Romane

La început de nou an universitar, revenim cu

9. Calendar evaluare ARACIS

A fost stabilit calendarul vizitei de evaluare instituțională

10. Proceedings of the International Conference CKS in Index Copernicus Journals Master List 2012

Ne face o deosebită plăcere să vă informăm că

11. CONFERINȚA INTERNAȚIONALĂ ANUALĂ ÎN DOMENIUL AFACERILOR, ȘTIINȚELOR JURIDICE ȘI ECONOMICE

5-8 MAI 2014, ATENA, GRECIA

12. INTCESS14 CONFERINȚA INTERNAȚIONALĂ ÎN DOMENIUL EDUCAȚIEI ȘI A ȘTIINȚELOR SOCIALE

Website: http://www.intcess14.org/

13. Probleme practice in aplicarea NOULUI COD DE PROCEDURA CIVILA conferinta dialog

14. Comunicat premii Constant 2013

In perioada 19-20 aprilie 2013 s-a

15. Conferinte internationale - apeluri deschise 2013

Avem plăcerea de a anunța deschiderea următoarelor

16. Premierea rezultatelor cercetarii 2012

Universitatea Nicolae

17. Multumiri evaluatorilor si colaboratorilor LESIJ pentru anul 2012

Colectivul redacțional adresează sincere mulțumiri

18. LESIJ, indexată HeinOnline Database

LESIJ a fost indexata în baza de date Hein

19. Urmatorul volum LESIJ (nr. XIX, vol. 2/2012)

LESIJ nr. XIX, vol. 2/2012,

20. LESIJ, indexată CEEOL Database

LESIJ a fost indexată în baza

21. CKS-eBook 2009 indexat EBSCO-CEEAS Database

CKS-eBook 2009,

22. LESIJ, acreditată CNCSIS in categoria B+

Ca urmare a metodologiei de evaluare

23. Urmatorul volum LESIJ (nr. XVI, vol. 2/2009)

LESIJ nr. XVI, vol. 2/2009, va avea în continutul

24. Profesor Hans-Heinrich Jescheck, Requiescat in pace!

Cu deosebit regret, vă comunicăm

25. LESIJ, indexată EBSCO-CEEAS

LESIJ a fost indexată în baza

26. Conferinţa CNCSIS 11, Timişoara, 7-9 mai 2009